Historia


Chata Sudecka to jeden z najstarszych domów w Szklarskiej Porębie o konstrukcji przysłupowo – zrębowej. Został wzniesiony w 1738 roku o czym świadczy wyryty napis na belce stropowej w Izbie Głównej Zrębowej. Budowla wzniesiona na planie prostokąta, zbudowana na granitowych fundamentach z półokrąglaków związanych na węgłach zaciosem. Drewniana więźba dachowa o konstrukcji storczykowej, zabytkowa piwnica zakończona sklepieniem kolebkowym. Budynek należał kiedyś do „Doliny Siedmiu Domów”.

Mieszkał tu i tworzył Franz Metzner (18 listopada 1870, Wscherau koło Pilzna - 24 marca 1919, Berlin ) wpływowy niemiecki rzeźbiarz, rysownik. Autor pomnika Bitwy Narodów pod Lipskiem. Jego styl był trudny do sklasyfikowania. Metzner założył własne studio w Berlinie w 1896 roku i pracował głównie dla królewskiej fabryki porcelany do 1903, został profesorem kolegium sztuki i nauki w Wiedniu. Metzner osiągnął rozgłos zdobywając złoty medal na paryskiej Wystawie Powszechnej w 1900. Dużo prac Franza zostało utraconych w Niemczech w czasie II wojny światowej. Metzner był również jednym z założycieli „Kolonii Artystów” w Szklarskiej Porębie.

Od czasów powojennych do 1995 roku trwały przebudowy budynku bez nadzoru konserwatorskiego. Na początku lat 2000 budynek był przeznaczony do rozbiórki ze względu na bardzo zły stan techniczny. Od roku 2005 zaczęto przywracać pierwotną bryłę budynku. Chata została początkowo zabezpieczona przed całkowitym zniszczeniem, a następnie odrestaurowana od zewnątrz. Kolejne prace konserwatorskie wykonywane były wewnątrz. Między innymi odnowiono drewnianą więźbę dachową o konstrukcji storczykowej, wymieniono rury kanalizacyjne, przyłącza (gaz, woda, prąd), instalację elektryczną, stolarkę okienną i drzwiową. W następnych latach zostały odkopane fundamenty budynku i wykonany drenaż.

W 2010 roku prace konserwatorskie zostały wsparte Dofinansowaniem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co pozwoliło Nam odrestaurować drewnianą Izbę Zrębową, zabytkowe drzwi zewnętrzne, schody wraz z balustradą z parteru na piętro oraz stolarkę drzwiową na parterze.


Rewaloryzacja, renowacja i konserwacja Chaty Sudeckiej wraz z Zabytkową Izbą Zrębową:


Budynek z ZewnątrzDACH POŁUDNIOWY

DACH PÓŁNOCNY

SZCZYT WSCHODNI

SZCZYT ZACHODNI

ELEWACJA POŁUDNIOWA

ELEWACJA PÓŁNOCNA

ELEWACJA PRZYSŁUPIE


ZABYTKOWE DRZWI WEJŚCIOWEBudynek Wewnątrz


SIEŃ/HOL

ZABYTKOWA IZBA ZRĘBOWA PODCZAS REWALORYZACJI.

ZABYTKOWA IZBA ZRĘBOWA PO PEŁNEJ REWALORYZACJI

Chata Sudecka promuje Urlop w Domu Przysłupowy oraz udostępnia mini wystawę przedstawiającą pamiątki oraz rzeczy, które związane są z historią ludzi, którzy tu zamieszkiwali. W budynku jest możliwość wpisu do Kroniki Zabytkowej Chaty Sudeckiej, która tworzy tzw. Drugą Historię tego miejsca.

WYDARZENIADzień Otwartych Domów Przysłupowych w Chacie Sudeckiej rok 2012